UP

Jak Zabezpieczyć Zdjęcia w Sklepie Internetowym Przed Kopiowaniem?

Indywidualne zdjęcia produktowe, to doskonały sposób na wyróżnienie swojej oferty.

Niestety, takie zdjęcia często zostają skopiowane i bezprawnie używane przez konkurencję.

Zajmując się handlem przez internet, ważnym aspektem jest odróżnienie się od konkurencji i budowanie rozpoznawalny brand. Jednak często, zdarza się, że asortyment w sklepie internetowym jest taki sam, jak u konkurencji. Do tego, wszyscy korzystają z tych samych zdjęć i opisów. Użytkownik widząc 10 identycznych ofert, wybierze po prostu tą, z najniższą ceną.

Zdjęcia są pierwsza rzeczą na stronie, którą widzi klient i to właśnie one, mogą w prosty sposób wyróżnić Twoją ofertę i zatrzymać na chwilę uwagę.

Kosmetyk aranżacja - fotografia produktowa - Orbin

Sklepy handlujące produktami, dostępnymi u wielu sprzedawców, aby się wyróżniać i podnieść sprzedaż, często decydują się na indywidualne sesje produktowe, aby mieć własne zdjęcia.

O ile kradzież zdjęć nie będzie bezpośrednio finansowo odczuwalna, ponieważ nie ma fizycznej straty i nadal będziesz mógł korzystać z tych zdjęć, to jednak utracisz ich największą wartość, czyli właśnie możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji.

W tym artykule omawiam, jak zabezpieczyć zdjęcia przed kradzieżą, ewentualnie jak potwierdzić ich własność. Jest na to kilka sposobów.

Niestety nie istnieje (a przynajmniej ja o tym nie wiem) żaden stuprocentowy sposób, na zabezpieczenie zdjęć, ale zawsze warto rozważyć dostępne opcje.

Znak Wodny

Znak wodny w postaci logo lub napisu to najprostsza i najpopularniejsza metoda zabezpieczania zdjęć.

Jednak, mały znak wodny jest dość łatwo wyretuszować, natomiast duży znak wodny, zmniejsza czytelność zdjęcia. Warto pamiętać też o tym, że większość serwisów sprzedażowych, zabrania stosowania znaku wodnego (logo itp) na zdjęciach. Jednak, publikując na własnej stronie i w social mediach mamy dowolność.

Na temat stosowania znaku wodnego są różne opinie, zarówno wśród fotografów, jak i ekspertów od e-commerce. Oczywiście, połowa jest za, pozostali są przeciw. Każdy powinien sam rozważyć tą opcję.

Ja uważam, że warto stosować znak wodny (niekoniecznie jako zabezpieczenie). Jeśli nie chcemy umieszczać go na zdjęciach na naszej stronie, to już publikując w social mediach warto to rozważyć. Materiały zamieszczane w social mediach, są udostępniane, często też agregowane przez zewnętrzne serwisy. W tych sytuacjach, logo na zdjęciu może pomóc w budowaniu świadomość marki.

Zegarek ze znakiem wodnym
Meble - zdjęcie ze znakiem wodnym

Dane w Exif

Każdy plik ze zdjęciem zawiera, poza widzianym obrazem, również dodatkowe dane zapisane w formacie EXIF.

Przeważnie są to parametry zdjęcia i dane techniczne aparatu. Jednak, można te dane uzupełnić, między innymi o informacje o autorze lub właścicielu praw majątkowych do danego zdjęcia.

W związku z tym, iż nie są to informacje widoczne od razu, metoda ta nie stanowi dostatecznego zabezpieczenia przed przywłaszczeniem sobie zdjęcia, jednak może pomóc w potwierdzeniu własności.

Niestety, dane w Exif można łatwo usunąć lub zmienić. Jednak, wiele osób nie jest nawet świadomych ich istnienia.

Z drugiej strony, dane w Exif mogą być pomocne w odnalezieniu autora, czy właściciela praw do zdjęcia.

Cyfrowy Znak Wodny

Zdjęcie zostaje oznaczone w sposób niewidoczny – nie zaburzający jego odbioru.

Jest to usługa, która pozwala oznakować obrazy specjalnym kodem, w sposób niezauważalny dla człowieka, jednak łatwo weryfikowalny przez odpowiednie oprogramowanie.

Cyfrowy znak wodny

Tego typu oznaczenie obrazów, nie zapobiegnie ich skopiowaniu, jednak pozwoli w prosty sposób, dowieść swoich praw do plików.

Przykład takiej usługi:
https://www.digimarc.com/products/digimarc-barcode/digital-images

Zabezpieczenie Przed Kopiowaniem w Kodzie Strony

Dzięki zastosowaniu rozwiązań programistycznych, można utrudnić skopiowanie zdjęć ze strony.

Istnieje wiele tego typu sposobów na zabezpieczenie zdjęć i ogólnie treści na stronie. Niektóre są bardziej, inne mniej skuteczne, jednak większość ich wymaga odpowiedniej wiedzy informatycznej oraz możliwości edytowania kodu strony. Tego typu modyfikacje można więc wprowadzić tylko na własnych stronach.

Najpopularniejsze metody:

  • blokowanie prawego przycisku myszy – utrudnia wybranie “zapisz grafikę jako”
  • podzielenie zdjęcia na mniejsze części – kopiując zdjęcie zapisuje się tylko zaznaczony fragment
  • zmiana obrazka po najechaniu myszką – obraz zamienia się na inny np. z dodanym logo
  • umieszczenie nad właściwym obrazem, przezroczystej grafiki .gif lub .png – kopiując zdjęcie, będzie kopiowane to, przezroczyste na wierzchu

Nie omawiam szczegółowo tych metod, ponieważ ich wdrożenie i tak będzie wymagało ingerencji informatyka (a takie osoby wiedzą jak to zrobić), poza tym, nie wszędzie będzie możliwe ich wdrożenie.

Czy Twoje zdjęcia zostały wykradzione? Jak to sprawdzić?

Kilka serwisów oferuje usługi wyszukiwania opublikowanych kopii zdjęć. Często dodatkowo świadczą (oczywiście za opłatą) pomoc prawną w dochodzeniu swoich praw.

Najprostszą i do tego darmową opcją jest skorzystanie z wyszukiwarki google. Pozwala ona wyszukiwać po grafice, zamiast po wpisanej frazie. Dzięki temu wyświetli wszystkie kopie danego zdjęcia na zaindeksowanych stronach, nawet jeśli jego nazwa został zmieniona.

Korzystając z przeglądarki chrome, można takie wyszukiwanie wykonać, wskazując konkretne zdjęcie na stronie i klikając prawym przyciskiem myszy, wybrać opcję “szukaj obrazu w google”.

Szukaj obrazu
Wyniki wyszukiwania obrazem

Jeśli znajdziesz kopie swoich zdjęć, należy niezwłocznie zażądać zaprzestania ich bezprawnego wykorzystania. Jeśli środki polubowne nie rozwiązują sprawy, pozostaje droga sądowa. Jednak w tej sprawie, należy kontaktować się już prawnikiem.

Zdarzają się takie sytuacje, że kopiowanie zdjęć nie wynika ze złej woli, a po prostu z niewiedzy. Słyszałam o sytuacjach gdzie firma zleciła zbudowanie strony, zakup zdjęć, grafik i tekstów, a mimo to finalnie, otrzymała stronę ze skopiowanymi zdjęciami i tekstami. O zaistniałej sytuacji dowiedzieli się dopiero, kiedy otrzymali wezwanie do zaprzestania korzystania ze zdjęć, do których nie posiadali praw.

Mając to na uwadze, zawsze warto w pierwszej kolejność spróbować rozwiązać taką sprawę polubownie.

Podsumowanie

Omówiłem tu kilka najpopularniejszych metod, na zabezpieczenie zdjęć na stronie internetowej. Jednak, jak wspomniałem na początku, nie znam metody, która potrafiłaby zabezpieczyć zdjęcia w 100 procentach. Uważam jednak, że warto rozważyć niektóre metody, o ile nie wpłyną one negatywnie, na odbiór oferty przez użytkowników.

Zapytaj o Wycenę Sesji Produktowej:

Warto przeczytać:


Baner Cool 1900 GIF
Zapytaj o Wycenę Sesji Produktowej:

  • Wykonamy zdjęć próbne
  • Przygotujemy wycenę
  • Odpowiemy na wszystkie pytania

Copyright C 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.