Wszystkie grafiki, które widzisz w tym wpisie zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję Dall-e 2.
Dostałem możliwość testowania sztucznej inteligencji i sprawdzenia, jak AI radzi sobie w tworzeniu realistycznych grafik. Pierwsze pytanie, jakie się pojawia to czy AI może stanowić konkurencje dla grafików i fotografów.
Zagrożenie, jakie stanowi to dla przemysłu graficznego, jest oczywiste: jeśli możemy mieć oprogramowanie generujące realistycznie wyglądające obrazy, to dlaczego ludzie mieliby płacić grafikom czy fotografom?
Poniżej możesz obejrzeć grafiki, jakie wygenerowało dla mnie Ai podczas testów, oraz sam film z testów.
Narzędzie na razie nie jest to doskonałe, ale szybko się rozwija, oceń sam czy jest to tylko ciekawostka, przydatne narzędzie czy może prawdziwe zagrożenie dla branży graficznej.
Dall-e 2 jest obecnie dostępna tylko w wersji testowej, ale wyniki są naprawdę ciekawe.
W teście możliwości Dall-e 2 był w stanie stworzyć od podstaw realistyczne obrazy na podstawie opisów, które wprowadzałem. W ten sposób powstały wszystkie grafiki w tym poście. Zostały wygenerowane przez Dall-e 2, niektóre są naprawdę świetne i nieświadoma osoba mogłaby je pomylić z prawdziwym zdjęciem, inne pozostawiają wiele do życzenia.
Sztuczna inteligencja (Ai) uczy się, analizując ogromne ilości zdjęć i ich opisów. Im więcej danych ma Ai, tym mądrzejsza się staje. Teoretycznie z każdym nowym użytkownikiem Dall-e powinno być mądrzejsze i dostarczać leprze wyniki.
Jednak wszystko to opiera się na przetwarzaniu już istniejących zdjęć i grafik, oraz precyzji ich opisów.
Widzę tu pewną barierę rozwoju. Po pierwsze generowane grafiki zawsze będą tylko „mieszanką” istniejących już obrazów.
Drugi problem to naturalne lenistwo użytkowników. Kiedy na podstawie wpisanej frazy użytkownik otrzyma akceptowany obraz (nie taki jaki chciałem, ale akceptowalny), w większości przypadków stwierdzi, że może być i zakończy pracę. Sztuczna inteligencja zarejestruje wtedy, że dany wynik jest odpowiedni dla wprowadzonego zapytania.
Kiedy sytuacja taka będzie się powtarzać, to w naturalny sposób ograniczy to dalszy rozwój Ai, a jakość generowanych grafik zacznie się obniżać.
Być może, twórcy Ai to przewidzieli i jakoś się przed tym zabezpieczyli, zobaczymy w przyszłości.
Poniżej przykłady jak Dall-e 2 poradziło sobie z generowaniem ludzi:
Poniżej przykłady jak Dall-e 2 poradziło sobie z generowaniem grafik lisa, słonia i miasta nocą:
Przykłady jak Dall-e 2 poradziło sobie z generowaniem obrazów w stylu Jacksona Pollocka
Kilak moich prób wykorzystania Dall-e 2, do generowania aranżacji i tworzenia grafik produktowych.
Czy sztuczna inteligencja to realne zagrożenie dla grafików i fotografów?
W obecnej chwili nie wydaje mi się, by było to realne zagrożenie dla fotografów. Jeśli zaś chodzi o grafików, strawa może wyglądać już inaczej. Prawdopodobnie zostaną oni zastąpienie przez Ai przy tworzeniu prostych grafik na blogi itp. jednak przy tworzeniu bardziej wymagających prac człowiek będzie niezastąpiony.
Przynajmniej na razie!
Ale mogę powiedzieć, że sztuczna inteligencja rozwija się bardzo szybko i warto trzymać rękę na pulsie. Musimy więc jak najlepiej przygotować się na te zmiany, ucząc się nowych umiejętności lub doskonaląc obecne.
Prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku lat AI prawdopodobnie zastąpi więcej miejsc pracy niż kiedykolwiek wcześniej. Jadnak praca twórcza nadal pozostaje w domenie człowieka.
Według mnie w najbliższych latach Ai stanie się doskonałym narzędziem, które pozwoli nam pracować wydajniej.
Ps.
Potwierdzeniem moich przemyśleń jest próba wykorzystania Ai do napisania tego artykułu. Przyznaję, że sztuczna inteligencja napisała ciekawy tekst, jednak nijak się on miał do moich przemyśleń, które chciałem tu zawrzeć. Ostatecznie trafiły tu tylko 2 zdania wygenerowane przez Ai. Czyli sztuczna inteligencja może coś stworzyć, ale nie koniecznie da nam wyniki, jakich oczekujemy.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Photoshopa i obróbki zdjęć?
Poznaj kurs Photoshop Od Zera Do Zachwycających Zdjęć
Polecamy nasze artykuły.
Omawiają one istotne aspekty, zarówno fotografii produktowej, jak i współpracy z nami.
Copyright C 2015 - 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.