Najczęściej zadawane pytania, dotyczące przebiegu zlecenia i sesji produktowych

Czy wykonujecie sesje u klienta?

W przypadku zdjęć produktowych, zdjęcia u klienta wykonujemy tylko w wyjątkowych przypadkach. Jest jednak taka możliwość (rozwiń). Zdjęcia produktowe wykonujemy głównie w naszym studiu. W fotografii produktowej, wykorzystuje się bardzo dużo różnego rodzaju akcesoriów, pozwalających odpowiednio zaprezentować produkt. Często, pod konkretny przedmiot musimy wykonać indywidualną podstawkę, mocowanie, odbłyśnik itp., co nie byłoby możliwe u klienta.

W przypadku wykonywania sesji u klienta, potrzebujemy odpowiednich warunków.

Przede wszystkim potrzebujemy pomieszczenia, w którym będziemy mogli przygotować stanowisko zdjęciowe, rozstawić tło, stół bezcieniowy, statywy z oświetleniem, aparat, laptop i inne akcesoria, oraz będziemy mieli możliwość odejścia (odsunięcia aparatu od obiektu).
Wielkość pomieszczenia zależy od wielkości fotografowanych przedmiotów. Przy obiektach do 50-70cm, zwykle wystarczy powierzchnia 3-6m. Najlepiej, aby takie pomieszczenie miało minimum 3,5m wysokości, a także ściany w kolorze białym lub szarym. W przypadku dużych przedmiotów, jak np. meble potrzebna będzie większa przestrzeń (zdarza się wykonywać takie zdjęcia w halach magazynowych). Przy dłuższych sesjach, niezbędny również będzie dostęp do prądu.
Przy większej ilości przedmiotów, gdy sesja zajmuje kilka dni, opcjonalnie byłoby, gdybyśmy na ten okres mogli zostawić całe stanowisko, bez składania sprzętu.

Czy mogę uczestniczyć w sesji?

Oczywiście jest taka możliwość. Nasze studio mieści się w Lublinie. Niemniej jednak, należy pamiętać sesja zwłaszcza produktowa, to zwykle długotrwały (i dla osób postronnych monotonny) proces. Przykładowo, gdy sesja trwa np. 3 godziny, to około 2 godzin zajmuje przygotowanie stanowiska, wyczyszczenie i ustawienie fotografowanego przedmiotu, ustawienie oświetlenia, zdjęcia próbne itd.

W przypadku chęci udziału w sesji, prosimy o wcześniejszą informację.

Czy wykonujecie zdjęcia próbne?

Wykonujemy bezpłatne zdjęcia próbne, które pozwolą ocenić jakość naszej pracy. Zdjęcia przekazujemy z naszym znakiem wodnym.
Jeśli interesuje Państwa taka opcja, zapraszamy do kontaktu.
Poza tym, możemy również przesłać przykładowe materiały z zakresu jaki Państwa interesuje.

Czy wykonane dla mnie zdjęcia, opublikujecie w portfolio?

W naszym portfolio (czy też na profilach społecznościowych) zamieszczamy zdjęcia, jedynie za zgodą klienta. Zgoda taka jest ustalana na etapie podpisywania umowy. Nigdy nie publikujmy zdjęć bez zgody klienta.

Jaki jest czas realizacji zdjęć produktowych?

Zwykle, zlecenia realizowane są w ciągu 5 dni roboczych, liczonych od dostarczenia produktów i wytycznych (oraz przedpłaty w przypadku pierwszego zlecenia).
W przypadku dużych ilości przedmiotów, powyżej 100 zdjęć czas ten może się wydłużyć, niemniej jednak możemy wówczas, przekazywać materiały partiami.
Możliwe jest również, ustalenie krótszych terminów realizacji (do ustalenia indywidualnie), jednak jest to zależne od złożoności zlecenia i wiąże się zwykle, z większa ceną zlecania.

Jakiej wielkości zdjęcia otrzymam?

Wielkość plików, możemy ustalić dowolnie na etapie sporządzania umowy. W większości przypadków (o ile klient nie potrzebuje większego pliku) wielkość pliku jaki dostarczamy to 5184 x 3456. Jednak ze względu na przeznaczenie czyli publikacja w internecie, potrzebne są mniejsze pliki i odpowiednio skompresowane. Z tego względu zwykle klient, otrzymuje zdjęcia przystosowane do publikacji w internecie w rozdzielczościach:

Czy przeznaczenie zdjęć (druk, internet) ma znaczenie?

Przeznaczenie zdjęć ma duże znaczenie i musimy o nim wiedzieć wcześniej. Materiały do druku, różnią się od tych przeznaczonych do publikacji w internecie. Dlatego, jeśli zdjęcia mają być również drukowane, musimy przygotować w tym celu odpowiednie wersje.
Oczywiście, da się wydrukować zdjęcia przygotowane do internetu, jednak jakość takiego wydruku, nie będzie zadowalająca. Poza tym przeznaczenie zdjęcia wpływa na odpowiednie zapisy w umowie, wymagane prawem autorskim.

Jak przygotować produkty do zdjęć?

Produkty, przeznaczone do sesji, powinny być pełnowartościowe jeśli chodzi o stan wizualny. Czyli bez rys pęknięć, zabrudzeń czy innych niedoskonałości. Z produktów należy usunąć wszelkie naklejki, czy też metki (w przypadku ubrań) o ile nie mają być widoczne na zdjęciach.
Najczęściej, dostarczane są nam nowe produkty, w oryginalnych opakowaniach. Wtedy na miejscu przygotowujemy produkty do sesji: rozpakowujemy, usuwamy naklejki, metki, czyścimy, prasujemy itd.

Czy konieczne jest spisywanie umowy?

Tak, dla każdego zlecenia, spisujemy stosowną umowę. Zawiera ona, wspólnie ustalone warunki i szczegóły dotyczące zlecenia, takie jak: zakres i forma prac, terminy realizacji i płatności, cenę, pola eksploatacji itp. Umowa, jest formą zabezpieczenia dla Państwa i dla nas, określającą wzajemne zobowiązania.

Straciłem zdjęcia. Czy macie kopie moich zdjęć?

Zwykle, zdjęcia archiwizowane są u nas przez około rok od zlecenia (nie jest to sztywny termin, który gwarantujemy), chyba że w umowie zostały zawarte dodatkowe ustalenia, dotyczące archiwizacji plików. W tym okresie, możemy udostępnić je klientowi.Copyright C 2015 - 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.